وقف دانشگاه آزاد را “باطل” کردم/دانشگاه آزاد اسلامی “مالک” ندارد

شنبه 4 دی 1395 12:23 ق.ظ

 

وقف دانشگاه آزاد را "باطل" کردم/دانشگاه آزاد اسلامی "مالک" ندارد

 • وقف دانشگاه آزاد را "باطل" کردم/دانشگاه آزاد اسلامی "مالک" ندارد

  موسس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه به دلایلی وقف دانشگاه را باطل کرده‌ام، گفت:‌ دانشگاه آزاد اسلامی مانند مساجد به شکل هیئت امنایی اداره می‌شود.

  آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی امشب در جمع دست‌اندرکاران دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد پیشرفت قابل توجهی در ایران داشته است، اظهار داشت: برای برقراری عدالت جغرافیایی در کشور و چینش با کیفیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور تأسیس شد.

  به گزارش اولین همراه؛ وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۴۵۰ واحد دانشگاهی در شهرهای مختلف کشور راه‌اندازی شده است، افزود: با راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی زمینه تأسیس و دسترسی همه مردم به فراگیری علم و دانش در نقاط مختلف فراهم شد.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر توجه کیفیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: علاوه بر دانشگاه آزاد مدارس سماء مورد توجه به این دانشگاه قرار گرفت که هم‌اکنون ۷۰۰ مدرسه با ۷۰ هزار دانش‌آموز در کشور فعالیت می‌کند.

  آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی مالک ندارد، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی مانند مساجد به شکل هیئت امنایی اداره می‌شود و هیچگونه بودجه‌ای از سوی دولت حتی در زمان ریاست جمهوری خودم اعتبارات آن تأمین نشد.

  وی با بیان اینکه اعتبارات این دانشگاه از محل درآمدهای شهریه دانشجویان تأمین می‌شود، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون این دانشگاه در مقاطع مختلف تحصیلی دانشجو می‌پذیرد و دارای جایگاه بسیار مهمی از نظر علمی دارد.

  موسس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه وضعیت کیفی خدمات دانشگاهی در کشور بهتر شده است، افزود: این مرکز آموزش عالی از لحاظ نسبت دانشجو به استاد، فضای آموزشی، مراکز آزمایشگاهی و کارگاهی از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است و این مهم هر روز بر کیفیت آن افزوده می‌شود.

  آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی از راه‌اندازی مقطع پژوهشی در دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: هرچند دانشگاه محل پژوهش و تحقیق است ولی دانشگاه آزاد بر روی موضوع پژوهش تمرکز جدی کرده که مقطع پژوهشی در این دانشگاه راه‌اندازی شده است.

  وی با اشاره به اینکه به دلایلی وقف دانشگاه را باطل کرده‌ام افزود: در ارتباط وقف دانشگاه با رهبر معظم انقلاب اسلامی پیشنهاد ارائه شده بود ولی به دلایلی وقف را باطل کردم.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ایجاد اشتغال توسط دانشگاه‌ آزاد اسلامی از اولویت‌های مهم این مرکز آموزش عالی است، خاطرنشان کرد: اشتغال تحصیلکرده‌ها یکی از ضروریات است که در این زمینه دانشگاه آزاد اسلامی شرکت‌های دانش‌بنیان تأسیس کرده است.

  آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی افزود: یک هزار شرکت دانش‌بنیان از سوی دانشگاه آزاد اسلامی در کشور تأسیس شده که این شرکتها نقش مهمی در تجاری‌سازی تحقیقات و پژوهش‌های استادان و دانشجویان دارد.

  وی با بیان اینکه پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان مورد توجه قرار گرفته است، بیان کرد: دانشجویانی که پژوهش‌های خود را در این شرکتها تجاری‌سازی می‌کنند از تسهیلات کم‌بهره برخوردار می‌شوند.

  موسس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه یکی از قله‌های پیشرفت در دانشگاه‌های کشور توجه به بخش “نانو” است، افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در این بخش ورود کرده است به گونه‌ای که بسیاری از ابتکارات دانشجویان و استادان در مسابقات، نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها بخش نانو است.

  آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به اینکه باید عدالت جغرافیایی بر اساس تقاضای آن در دانش و فناوری مورد توجه قرار گیرد، گفت: یکی از اثرات مهم برجام عضو شدن ایران در دانش ایتر است که بر این اساس دانشگاه آزاد اسلامی به این علوم دست یافته است.

  وی دانش ایتر را تولید انرژی خاص از طریق گداخت هسته‌ای دانست و افزود: تاکنون ۷ کشور در زمینه دانش ایتر فعالیت می‌کنند که ایران با دستیابی به این دانش شریک این کشورها می‌شود.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: این دانش زمینه تولید برق از طریق گداخت هسته‌ای را تأمین می‌کند به گونه‌ای که نخستین نیروگاه ایتر در فرانسه تا سال ۲۰۲۳ با تولید ۵۰۰ مگاوات برق راه‌اندازی می‌شود.

  آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به اینکه این دانشگاه وابسته به درآمدهای دولتی نیست، خاطرنشان کرد: ۷۰ هزار دانشمندی که در دانشگاه آزاد اسلامی تدریس می‌کنند از توانمندی بالایی برخوردارند به گونه‌ای که به قله‌های مهم علم و دانش دست یافته‌اند.

  وی بیان کرد: ۷۵۰۰ آزمایشگاه و ۳۵۰۰ کارگاه صنعتی در دانشگاه آزاد اسلامی تأسیس شده و هر روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود.

  موسس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر پیشرفت‌های قابل توجه‌ای داشته است گفت: باید بر کیفیت این دانشگاه توجه جدی شود چرا که جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی در جهان بسیار دارای رتبه بالا و دانشجویان آن درخشش قابل توجه‌ای در عرصه‌های گوناگون داشته‌اند.

  وقف دانشگاه آزاد را “باطل” کردم/دانشگاه آزاد اسلامی “مالک” ندارد از سایت های مرجع دیگر در اولین همراه منتشر شده است
  منبع