تبلیغات
قالب وبلاگ - علت اصلی ترک های پاشنه پا چیست ؟

علت اصلی ترک های پاشنه پا چیست ؟

دوشنبه 14 خرداد 1397 12:54 ق.ظ

 

چرا کف پا ترک می خورد ؟

 • چرا کف پا ترک می خورد ؟

  salamatmag 4 300x150 علت اصلی ترک های پاشنه پا چیست ؟

  در این مقاله در سلامت مگ به اینکه علت اصلی ترک های پاشنه پا چیست ؟ می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

  علت زمینه ای ایجاد ترک پاشنه پا چیست

  یکی از مشکلاتی که در ناحیه پا اتفاق می افتد و بر زیبایی آن تاثیر خواهد گذاشت، ترک پا و به خصوص ترک پاشنه پا هست. این مساله در خانم ها نسبت به آقایان شیوع بسیار زیادی دارد. کف پا به علل های متعددی ترک می خورد.یکی از علت های رایج آن، راه رفتن مداوم روی فرش، موکت و سطح های زبر می باشد.اشخاصی که پا برهنه راه می روند بر اثر سایش کف پا دچار این مشکل خواهند شد.ترک پاشنه پا

  حتما شنیده اید که قلب دوم انسان در پاهای او می باشد. ترک پاشنه پا، نشانه این می باشد که توجه لازم و کافی نسبت به سلامت پاهایتان نداشته اید. ترک هایی که کف پا ایجاد شده اند، پوست شکاف خورده ای می باشد که سطح خارجی پوست (اپیدرمیس) را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

  بعضی وقت ها این ترک خوردگی به عمق پوست و بخش درمیس نیز نفوذ خواهد کرد و در این حالت پاشنه پا دردناک می باشد. از آن جایی که پوست ناحیه پاشنه پا حساس و خشک هست، در بسیاری از مواقع این ترک ها عمقی خواهد شد. هم چنین وجود پاشنه های ترک خورده نشان دهنده کمبود آهن و اسیدهای چرب امگا۳ هست.

  ترک خوردن پوست در بسیاری از نواحی بدن دیده می شود، اما اصولا پاشنه و کنار کف پا نقاطی هستند که بیشتر مستعد ترک خوردگی می باشد.

  رایج ترین علت ترک پاشنه پا، خشکی پوست هست. افرادی که به طور عمومی خشکی پوست هستند، مستعد این است که دچار ترک کف پا، به خصوص ترک پاشنه پا هم شده اند، اما در بعضی افراد شانس بروز این مشکل نسبت به بقیه بیشتر می باشد.

  به گفته کارشناسان ترک پاشنه پا در خانم ها بیشتر از آقایان دیده خواهد شد که یکی از علل اصلی آن تفاوت های هورمونی بین زن ها و مردها می باشد. اگر شما هم جزو کسانی می باشید که از ترک پا رنج می برید و تا حالا هرچه کرده اید، نتوانسته اید از شرش خلاص بشوید حتما این مطلب را مطالعه کنید. متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه بقیه الله در این زمینه بیشتر بیشتر توضیحاتی را بیان کرده اند

  salamatmag 1 7 300x150 علت اصلی ترک های پاشنه پا چیست ؟

  چرا کف پا خشک می شود و ترک پاشنه پا ایجاد میشود

  عامل های مثل اضافه وزن، شرایط شغلی و… باعث به وجود آمدن ترک های کف پا شده اند. اشخاصی که مشکل اضافه وزن دارند و در دسته افراد چاق هستند به علت فشاری که روی پوست کف پا تحمیل شده است پاشنه پای شان مستعد به وجود آمدن ترک های عمیق خواهد شد. به علاوه شغل هایی موجود است که به طریقی پوست کف پا در معرض خیسی و رطوبت (پا به طور مکرر در معرض خیس شدن و خشک شدن قرار گرفته است) یا مواد شوینده قرار می گیرند مثل مربیان شنا یا اشخاصی که در کارخانه های قالیشویی کار کرده اند بیشتر مستعد خشکی پاشنه یا کف پا می باشند.

  بیماری هایی که با خشکی پا که عامل ترک پاشنه پا هست ، اشتباه گرفته خواهند شد

  همان طور که گفته شد یکی از دلایل شایع ترک های کف پا، خشکی پوست هست. اما بعضی بیماری ها وجود دارد که علائم شان خشکی و ترک پاشنه و کف پا هست، به همین علت در ذیل به چند مورد از این بیماری ها اشاره کرده ایم:

  بیماری صدف یا پسوریازیس

  یکی از رایج ترین بیماری هایی که با ترک های عمیق و دردناک کف پا همراه هست، بیماری صدف یا پسوریازیس می باشد. البته این بیماری به طور کم یاب در کف دست یا کف پا مشاهده خواهد شد اما چطور ترک های کف پای ساده را که ناشی از خشکی پوست هست را از بیماری پسوریازیس متمایز کنیم، باید گفت اگر ترک های پا همراه با پوست قرمز و ملتهب می باشد، این ترک ها ناشی از بیماری پسوریازیس هست. پوست حالت چرمی شکل دارد و چون قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده است، پوست کف پا دچار ترک شده است که همراه با درد می باشد. این دسته از ترک های پا درمان متفاوتی نسبت به ترک های معمولی کف پا دارا می باشند. یعنی علاوه بر نرم کننده ها باید از کرم های ویژه برای درمان ضایعات پسوریازیست استفاده می شود.

  بیماری قارچی

  ضایعات قارچی یکی دیگر از بیماری هایی هست که امکان دارد با مشکل ترک و پاشنه پا اشتباه گرفته بشود. این بیماری بیشتر در سنین بالا و افراد سن بالا دیده خواهد شد. در نگاه اول ممکن هست فرد فکر کند به مشکل خشکی پوست ساده دچار شده هست، اما اگر ترک ها با پوسته ریزی های چشمگیر همراه باشد و علاوه بر کف پا ناخن و اطراف ناخن را هم درگیر خواهد کرد، آن زمان هست که باید به بیماری قارچ پایی مشکوک بشود. در این مواقع یک بررسی آزمایشگاهی برای کشف علت انجام خواهد شد و اگر بیماری قارچی تایید بشود، آن وقت داروهای مناسب تجویز شده است و بعد از مصرف طی مدت کوتاهی فرد بهبود میابد.

  اگزمای پوستی

  اگرمای پوستی در بعضی مواقع امکان دارد باعث به وجود آمدن ترک در کف پا بشود. اما در صورت وجود اگرما ابتدا باید علت اصلی ریشه یابی بشود و بعد از به دست آوردن نتیجه درمان درست را به کار ببرد. البته یکی از علل های ایجاد اگرما می تواند ناشی از شغل شخص باشد. مانند اشخاصی که پاهای شان دائما داخل مواد شیمیایی قرار دارد، در این مواقع باید پاها از این مواد دور نگه بدارند.

  salamatmag 3 6 300x150 علت اصلی ترک های پاشنه پا چیست ؟

  بیماری کراتودرمی

  بیماری مادرزادی به نام کراتودرمی های کف پا موجود است که همان طور که اشاره شد علت اصلی به وجود آمدن این بیماری ها ژنتیک می باشد. راه رفتن این اشخاص را می توان به کسانی که روی شیشه یا سنگلاخ راه بروند تشبیه کرد. برای همین پیاده روی و راه رفتن طولانی مدت برای این افراد مناسب نمی باشد، چراکه با درد زیاد همراه هست. این بیماری هم جزو بیماری هایی می باشد که نباید با ترک های پاشنه پا عادی اشتباه گرفته بشود. با این حال چون این یک بیماری ارثی هست، نمی توان انتظار بهبودی کامل را داشت باشید، اما با کمک داروهای تجویزی می توان این بیماری را تحت کنترل بگیرید.

  دردهای کف پا و ترک پاشنه پا ناشی از چیست؟

  ترک پاشنه پا در فصل پاییز و زمستان بیشتر بروز خواهد کرد و تنها دلیلش هم خشکی هو می باشد، اما نکته حائزاهمیت این می باشد که اشخاصی که دچار مشکل خشکی و ترک کف پا می باشند ممکن هست در بعضی مواقع در عمق این ترک ها عفونت های میکروبی هم مشاهده خواهد شد. در چنین وضعیتی فرد ممکن هست از درد پا به دلیل وجود عفونت های میکروبی شکایت بکند.


برچسب ها: علت ، اصلی ، ترک ، های ، پاشنه ، پا ، چیست ،